czwartek, 2 lutego 2012

Biżuteria z modeliny- jak ją zrobić ?

Dzisiaj zobaczyłam jak ładna jest biżuteria robiona z modeliny. Pomyślałam może ja też spróbuję jeśli zrobię jakąś biżuterie na pewno dam fot.  A tu informację jakie zdobyłam na temat robienia takiej biżuterii :
1. Co jest nam potrzebne?
Modelina- jest wiele rodzai, jedną z najlepszych o których czytałam jest "FIMO".

 Jest ona miękka, łatwo się wyrabia, ma bardzo szeroką gamę kolorów, są też kolory specjalne (brokatowe, fluorescencyjne, transparentne), bardzo łatwo się wyrabia, formuje, kolory nie blakną w czasie pieczenia, a gotowe formy zachowują swój kształt. Fimo ma jednak jedną wadę, która może okazać się nie do przeskoczenia: cenę. Kostka Fimo ważąca 56 g kosztuje ok. 7-9 zł, a to tylko jeden kolor.

Jest jeszcze modelina "Astra". Jest nieco twardsza niż Fimo i krócej zachowuje świeżość- czyli nieodpowiednio  przechowywana wysycha. Ma mniejszą gamę kolorów:

- zwykła (żółty, zielony, czerwony, niebieski, biały, czarny)
- fluorescencyjna (kolory są bardziej pastelowe niż fluorescencyjne: pomarańczowy, fioletowy, różowy, niebieski, zielony, żółty)
- brokatowa (te same co w zwykłej tylko troszkę inne odcienie)
- ekstra (zwykła - brązowy, różowy, fioletowy, pomarańczowy, beżowy, brązowy).

Koszt wynosi ok. 8 zł za 6 kolorów.

Nie blaknie podczas pieczenia, ale wyroby nie są tak gładkie jak z Fimo, często trzeba je szlifować.


Żyletka-jest potrzebna do cięcia modeliny.
Drobny papier ścierny- do szlifowania gotowych wyrobów.
Rękawiczki jednorazowe-dzięki nim na gotowych wyrobach nie będzie odciśniętych lin papilarnych oraz nie będą się kleiły do rąk.
Silikon- przyda się do robienia np. kremów, bitej śmietany itp. można go kupić w każdym sklepie budowlanym.
Szczypce okrągłe- służą do wyginania drucika np. w loopy. Polecany drut 0,8 lub 0,6 , zależy z którym się wam lepiej pracuje.
Półfabrykaty- bigle, szpilki (ewentualnie, możemy je robić sami), przekładki, cyrkonie i inne.
Zapałki- do robienia wzorów, koniecznie o przekroju kwadratu, ponieważ przydadzą się przy robienia np. gofrów.
Wykałaczki,szpilka lub igła zwykła, szpilka z igłą na końcu.
Szczoteczka do zębów- przyda się do robienia różnych efektów np. ciastka.
Szczoteczka do mycia butelek-(jest sztywniejsza i ma inaczej ułożone włoski niż taka bo zębów. Przyda się do robienia faktury futerka).
Kilka różnych pędzli- (chodzi o stronę bez włosków, jest dobra do robienia różnych wgłębień), mogą to być też pędzle gumkowe.
Nawilżone chusteczki- do przecierania rąk w czasie pracy. Dłonie po chwili robią się lepkie. I tutaj uwaga: żadna woda. woda ma bardzo zły wpływ na modelinę, a chusteczki zawierają oliwkę.
Gotowe owoce- po jakimś czasie sami nauczycie się robić je sami, na razie można zaopatrzyć się w gotowe laski np. na allegro (owoce fimo).
Wałek- dużo osób używa opakowanie po zużytym dezodorancie itp.
Folia aluminiowana- przyda się przy przechowywaniu wałkowaniu modeliny itp.
Maszynka do makaronu- przyda wam się w mieszaniu i wałkowaniu prac plastycznych. Możecie też zaopatrzyć się w specjalną praskę.
Lakier do paznokci- może być też do drewna, ale tym do paznokci łatwiej malować.Zwykły przezroczysty.
Dodatkowo:
Na dalszym etapie naszego modeliniarskiego rozwoju, gdy już ejsteśmy pewni że nam się to nie znudzi możemy zaopatrzyć się w kilka płynów, które ułatwią nam pracę z masą termoutwardzalną.
- preparat do sklejania gotowych elementów - umożliwia sklejenie nieupieczonej modeliny bez deformowania kształtu.
- płyn do zmiękczania modeliny - pozwala na ożywienie zeschniętej modeliny i ułatwia pracę - nie trzeba wyrabiać. Nadaje się też do usuwania odcisków palców.
- ,,modelina w płynie" do robienia m.in. polew na ciastkach.
To chyba tyle. ogólnie przyda się wszystko czym można zrobić fakturę - śrubki, nakładki, szczotka do włosów czy grzebyk. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.
                               na podstawie:
2.Pierwsze kroki z modeliną:
 Na początek możecie zrobić coś prostego np. muffiny
przykładowe kolczyki muffiny


3. Możesz to kupić lub zastąpić czymś innym co masz w domu:
Niektóre przykłady napisałam w punkcie pierwszym. To jeszcze jeden, jeśli chciałby ktoś z was zrobić wafle, nie warto kupować foremki, ponieważ być może przyda wam się tylko raz. Można zastąpić taka foremkę końcówką od zapałki, jest to trochę czasochłonne. Innym przykładem zastąpienia jest po prostu ulepić wałeczek z modeliny o przekroju kwadratowym, jednakże najprostszym sposobem jest odbijanie na zrobienie wafli lub gofrów jest ... tłuczek do mięsa.Więc podsumowanie jest takie że nie warto kupować rzeczy które przydadzą się na 5 minut, tylko wymyślenie czym możemy zastąpić tą rzecz.

przykładowe gofry  
                                                                     Loczek

4 komentarze:

  1. to dużo wiesz :D czekam na fot. jak coś zrobisz ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale śliczne. >w< Hej, jesteś z Wawy, bo jak tak to propozycja dla Ciebie. :3

    Szukamy osoby kreatywnej, która interesuje się modą. Potrzebujemy jej do współpracy, która miałaby polegać na tym że robiłaby dla nas własnoręcznie BIŻUTERIĘ ( np z modeliny ) lub też miała własne pomysły na PRZERABIANIE RÓŻNYCH RZECZY ZWIĄZANYCH Z MODĄ ( np. torebka z dorobionymi ćwiekami ) w stylowy sposób. Wszystkie te artykuły, ze względu na to, iż będą później sprzedawane, muszą mieć dobrą jakość. Osoba ta musi mieszkać w Warszawie. Chętne osoby prosimy o wysyłanie maili wraz ze zdjęciami swoich prac oraz imieniem i nazwiskiem na: ma.rr.yy1616gmail.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przykro mi ale nie mieszkam w okolicach Warszawy.

      Usuń